گیتار کلاسیک

classic guitar
قسمت کوک گیتار الکتریک و باس

ساز گیتار کلاسیک

گیتار یکی از همه‌کاره‌ترین آلات موسیقی است که می‌تواند مکمل همه سازها باشد و در ساخت انواع قطعات موسیقی قابل استفاده است.

 امروزه این ساز تکامل بسیاری پیدا کرده و در اشکال و انواع مختلفی تولید می‌شود. گیتار آکوستیک، گیتار باس، گیتار الکتریک و البته گیتار کلاسیک از جمله انواع گیتار موجود در بازار هستند. گیتار کلاسیک عموما برای نواختن موسیقی کلاسیک استفاده می‌شود و تفاوت‌های بسیاری با گیتار آکوستیک معمولی و انواع دیگر این ساز دارد. قابل توجه‌ترین تفاوت بین این نوع گیتار، شکل و روش ساخت آن، نوع صدایی که تولید می‌کند و تکنیک نواختنش است. گیتار کلاسیک یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین گیتارها است. بنابراین اگر شما هم مثل صدها هزار عاشق موسیقی کلاسیک می‌خواهید جزئیات مربوط به این ساز را بدانید و در مورد کلاس گیتار کلاسیک آکادمی رایمند اطلاع کسب کنید با ما همراه شوید.

سازی برای تکمیل انواع سازها

Instruments with tipically 6 Strings

Classic Guitar Features

ویژگی های گیتار کلاسیک

Classic STYLE

تاریخچه ساخت گیتار کلاسیک به قرن پانزدهم و شانزدهم میلادی در اسپانیا باز می‌گردد. به همین دلیل است که به این ساز گاهی گیتار اسپانیایی نیز می‌گویند چرا که به عقیده بسیاری، اسپانیا محل پیدایش گیتار کلاسیک است. از آن زمان تا کنون، این ساز تغییرات زیادی را تجربه کرد؛ تکامل یافت و تبدیل به گیتار کلاسیک مدرنی شده که امروزه بسیاری از هنرجویان برای ورود به عرصه موسیقی آن را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب می‌کنند. گیتار از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه توضیح‌شان می‌دهیم.

توصیف صداهایی که از آلات موسیقی مختلف خارج می‌شود؛ کار بسیار دشواری است. اما صداها و آوارهای خاصی در دنیای موسیقی وجود دارد که هیچ ساز دیگری به جز گیتار کلاسیک قادر به تولید آنها نیست. گیتار کلاسیک به طور خاص برای اجرای قطعات کلاسیک کاربرد دارد. این سبک موسیقی سابقه‌ای طولانی داشته و از آیین‌های مذهبی اروپایی و موسیقی سنتی سرچشمه می‌گیرد. بتهوون و موتزارت معروف‌ترین و بهترین نمونه از آهنگسازان کلاسیک مهم تاریخی قلمداد می‌شوند. امروزه موسیقی کلاسیک در خارج از مرزهای اروپا نیز رواج داشته و حتی در کشورهایی مانند برزیل و ژاپن نیز از این سبک برای تولید آثار هنری جذاب استفاده می‌شود. صدای گیتار کلاسیک بسیار ملایم و گرم است. توخالی بودن بدنه این ساز در تولید این صدای خاص نقش مهمی را ایفا می‌کند. گیتارهای دیگر مانند گیتار آکوستیک، معمولا کیفیت صدای شفاف‌تری دارند. بنابراین در بین تمام گیتارها، تنها گیتار کلاسیک است که می‌تواند صدایی بسیار خاص، پر جنب و جوش و ملایم تولید کند.

فرم بدنه

ساختار و طراحی بدنه گیتار کلاسیک فاکتور مهمی است که آن را از بقیه گیتارها متمایز می‌سازد. اگر این تفاوت‌ها را بدانید قطعا می‌توانید بلافاصله با نگاه کردن به ساز تشخیص دهید که گیتار کلاسیک است یا خیر.

سیم‌ها

بر خلاف اکثر گیتارهای دیگر که دارای سیم‌های فولادی هستند؛ سیم‌های گیتار کلاسیک از نایلون ساخته شده‌اند. گرچه سیم‌های ضخیم این ساز توسط یک فنر فلزی احاطه شده‌اند؛ اما هسته آنها از جنس نایلون است.

گردن

گیتار کلاسیک گردن کوتاه‌تری نسبت به سایر گیتارهای سایز کامل دارد. گردن کوتاه باعث می‌شود تا ساختار گیتار محکم‌تر و نواختن آن راحت‌تر شود. میله خرپا هم یک میله بلند است که برای جلوگیری از خم شدن گیتار داخل گردن آن کار گذاشته می‌شود. گیتارهای کلاسیک معمولا میله خرپا ندارند؛ اما از آنجایی که سیم‌ها در گیتار آکوستیک فلزی هستند و ممکن است کشش زیادی ایجاد کنند در این مدل از گیتارها خرپا کار گذاشته می‌شود. در ساخت گیتارهای کلاسیک از سیم‌های فولادی استفاده نمی‌شود؛ زیرا کشش ایجاد شده توسط جنس فلزی این سیم‌ها به دلیل عدم حضور خرپا می‌تواند باعث خمیده شدن گردن گیتار شود.

روزت

طرحی که در اطراف حفره صدای گیتار کلاسیک وجود دارد روزت نامیده می‌شود. این طرح دایره‌ای مخصوص همین مدل گیتار است و در سازهای مشابه نمی‌توانید آن را مشاهده کنید.

تخته فرت

گیتار کلاسیک دارای فرت بورد پهن‌تری نسبت به گیتارهای دیگر است. فرت بورد این مدل گیتار توخالی است و همین موضوع باعث می‌شود که بدنه گیتار کمی شکننده‌تر باشد. با این حال بدنه توخالی گیتار گلاسیک به این ساز اجازه می‌دهد تا صدای طنین‌دار، گرم و مختص به خود را ایجاد کند.

منحنی لید

اکثر گیتارهای آکوستیک و الکتریک دارای منحنی لید هستند که به آن منحنی برش نیز می‌گویند. این منحنی رسیدن انگشت به ناحیه پایین گردن و اجرای نت‌های زینتی را آسان‌تر می‌کند. با این حال چنین منحنی لیدی در گیتارهای کلاسیک وجود ندارد. این مدل گیتار برعکس گیتارهای دیگر دارای بدنه‌ای کاملا متقارن از هر دو طرف است.

 تفاوت گیتار کلاسیک با گیتار پاپ

همانطور که اشاره شد؛ گیتار کلاسیک در واقع یک نوع گیتار با سیم‌های نایلونی است که برای نواختن قطعات کلاسیک از آن استفاده می‌شود. این ساز خوش صدا را معمولا به رنگ‌های تیره تولید می‌کنند. گیتار کلاسیک در مقایسه با گیتار پاپ دارای صدای بم‌تری است و معمولا کات وی ندارد. به طور کلی برای ساخت این مدل گیتار از چوب‌هایی مانند چوب درخت سرو که توانایی نگهداری صدا برای مدت طولانی را دارند استفاده می‌شود. این در حالی است که گیتار پاپ را معمولا با رنگ‌های روشن تولید می‌کنند. بهترین چوب برای تولید این مدل ساز چوب‌هایی است که قدرت پرتاب بیشتر صدا را دارند. گیتار پاپ حتما باید دارای کات وی باشد و سیم‌های بسته شده روی آن صدا نازک و تیزی ایجاد می‌کنند. یکی از تفاوت‌های اصلی بین گیتار کلاسیک و پاپ، وجود قطعه‌ای به نام پیکاپ در گیتارهای پاپ است که قابلیت اتصال به آمپلی فایر را دارد.

اگر با توجه به آنچه که در بخش مشخصات گیتار کلاسیک گفتیم تمایل پیدا کرده‌اید که نوازندگی این ساز را یاد بگیرید اما نمی‌دانید هزینه کلاس گیتار چقدر می‌شود؟ توصیه می‌کنیم این بخش را حتما مطالعه کنید.

 دوره‌هایی که تحت عنوان کلاس گیتار در برنامه آموزشی آکادمی رایمند گنجانده شده‌اند؛ به صورت خصوصی و تک نفره برگزار می‌شوند. بنابراین آنچه که بیش از همه روی قیمت این دوره تاثیرگذار است؛ تجربه استاد و تعداد جلساتی است که هنرجو برای کسب مهارت نوازندگی با گیتار کلاسیک نیاز دارد. علاوه بر این موارد، مدت زمان هر جلسه نیز از دیگر عواملی است که می‌تواند روی این هزینه تاثیرگذار باشد.
اگر قصد دارید این هنر را به حرفه اصلی خود در آینده تبدیل کنید؛ فارغ از هزینه باید به میزان تبحر استاد و روش تدریسی که انتخاب کرده است توجه کنید. چرا که برخی از روش‌ها گرچه در ابتدای مسیر سرعت یادگیری را بالا می‌برند؛ اما به مرور زمان باعث خستگی هنرجو می‌شوند. از طرفی روش تدریس گاهی بر روی اینکه هنرجو به چند ترم کلاس آموزشی نیاز دارد نیز تاثیر می‌گذارد. بنابراین در انتخاب استاد و آموزشگاه بسیار دقت کنید و در این انتخاب قیمت کلاس گیتار را در اولویت قرار ندهید.

هزینه کلاس گیتار

Classic Guitar Course

وکتور انواع ساز ویالن

دوره اول

توضیحات
  • 10 جلسه خصوصی
  • 2.5 ماهه
  • 30 دقیقه

دوره دوم

توضیحات
  • 4 جلسه خصوصی
  • 1 ماهه
  • 30 دقیقه

دوره سوم

توضیحات
  • آنلاین
  • 2.5 ماهه
  • 30 دقیقه

گیتار اکوستیک و الکترونیک

آواز پاپ، گیتار پاپ و فلامنکو

دپارتمان اساتید

DEPARTMENT

TEACHERS

این موســــسه با ایجاد فضــــــایی منطبـــــق بر معیارهــــــــا و استانداردهای آموزشـی جهت آموزش تمامی سبک ها، متدها و رشته های مختلف موسیقی، و با بهره گیری از اســــــــاتید تحصیل کرده و دارای درجـــات عالی دانشگاهی در رشته موسیقی، که در حوزه های مختلف از جمله آموزش، اجرا، تالیف و نشر کتاب و آثار موسیقی فعــــــالیت دارنداین موســــسه بـــــا ایجاد فضایی منطبـــــق بر معیارها و استانداردهای آموزشـی جهت آموزش تمامی سبک ها است.
این موســــسه با ایجاد فضــــــایی منطبـــــق بر معیارهــــــــا و استانداردهای آموزشـی جهت آموزش تمامی سبک ها، متدها و رشته های مختلف موسیقی، و با بهره گیری از اســــــــاتید تحصیل کرده و دارای درجـــات عالی دانشگاهی در رشته موسیقی، که در حوزه های مختلف از جمله آموزش، اجرا، تالیف و نشر کتاب و آثار موسیقی فعــــــالیت دارنداین موســــسه بـــــا ایجاد فضایی منطبـــــق بر معیارها و استانداردهای آموزشـی جهت آموزش تمامی سبک ها است.

دیدگاه شما

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *