کلاس آموزش گیتار فلامنکو

Flamenco Guitar

کلاس آموزش گیتار فلامنکو

گیتار فلامنکو

گیتار فلامنکو یکی از گیتارهای بومی اسپانیاست که نسبت به دیگر مدل‌های این ساز، تفاوت‌های جزئی دارد. در این مقاله هم این تفاوت‌ها را ذکر کرده‌ایم و هم در مورد شهریه کلاس گیتار فلامنکو اطلاعاتی را در اختیارتان قرار داده‌ایم

کلاس گیتار فلامنکو

felamenco course

تفاوت گیتار فلامنکو و گیتار آکوستیک

در این بخش و قبل شروع بحث اصلی در مورد کلاس گیتار فلامنکو، این مدل گیتار را از 6 جنبه زیر با گیتار آکوستیک مقایسه می‌کنیم:

جنس چوب بدنه

برای ساخت قسمت بالایی و بدنه اصلی گیتار فلامینکو اغلب از چوب صنوبر استفاده می‌شود. این در حالی است که برای ساخت رویه و بدنه گیتار آکوستیک بهترین متریال چوب‌هایی مانند چوب درخت سدر، کوآ، ماهاگونی و… هستند. برای ساخت پشت و کناره‌های گیتار فلامینکو می‎توان از انواع چوب مانند چوب رز هندی، سرو و چنار استفاده کرد. گیتار فلامنکوهایی که با چوب سرو و چنار ساخته می‌شوند معمولا رنگ روشن‌تری دارند. در اسپانیا به این سازها گیتار بلانکا نیز گفته می‌شود. در ساخت مدل‌های دیگر گیتار فلامنکو که به گیتارهای نگرا شهرت دارند از چوب رز هندی استفاده می‌شود. استفاده از چوب درخت سرو و چنار به عنوان ماده اولیه در ساخت بدنه گیتار فلامنکو فواید متعددی دارد. به عنوان مثال این چوب‌ها صدای گیتار فلامنکو را شفا‌ف‌تر و زنده‌تر می‌کنند. برای ساخت قسمت پشت بدنه و کناره‌های گیتار آکوستیک معمولا از چوب کوآ، ماهاگونی، افرا، چوب رز، گردو و غیره استفاده می‌شود.

وزن

گیتارهای آکوستیک معمولا سنگین‌تر از گیتارهای فلامنکو هستند. دلیل این تفاوت نیز به جنس چوبی که در ساخت آنها به کار برده شده است باز می‌گردد. اکثر گیتارهای فلامنکو حدود 1.5 کیلوگرم وزن دارند؛ این در حالی است که وزن برخی از گیتارهای آکوستیک به بیش از 4 کیلوگرم نیز می‌رسد.

ضخامت بدنه

گیتار آگوستیک بدنه ضخیم‌تری نسبت به گیتار فلامنکو دارد. این دلیل اصلی سنگین‌تر بودن گیتارهای آکوستیک نسبت به گیتارهای فلامنکو است.

جنس سیم ها

برای ساخت گیتارهای فلامنکو، از سیم‌هایی با جنس نایلون استفاده می‌شود. بنابراین سیم‌های گیتار فلامنکو به نسبت سیم‌های گیتار آکوستیک انعطاف‌پذیری و خاصیت کشسانی بالاتری دارند. به همین خاطر است که نواختن گیتار فلامنکو برای مدت طولانی می‌تواند سرانگشتان‌تان را بی‌حس کند.

نوع صدا

گیتار آکوستیک دارای سیم‌های فولادی است. بنابراین صدایی که از این ساز خارج می‌شود همیشه بلندتر و قوی‌تر است.

اندازه گردن

گردن گیتار آکوستیک کمی باریک‌تر از انواع گیتارهای کلاسیک است. در گیتارهای فلامنکو که به نوعی در دسته گیتارهای کلاسیک جای می‌گیرند. علاوه بر گردن ضخیم‌تر، فاصله بین سیم‌ها نیز می‌تواند کمی بیشتر باشد. این تفاوت باعث شده که گیتار آکوستیک یک انتخاب عالی برای اجرای تقریبا همه ژانرهای موسیقی از جمله کانتری، راک یا جاز باشد. در نقطه مقابل در ساخت گیتارهای فلامنکو از سیم‌های نایلونی استفاده می‌کنند. بنابراین صدایی که این ساز تولید می‌کند نمی‌تواند به بلندی صدای گیتار آکوستیک باشد.

felamenco guitar

تاریخچه ساز فلامنکو

تاریخچه ساخت گیتار فلامنکو کمی پیچیده و طولانی است. اولین اجداد شناخته شده گیتار (چه فلامنکو و چه دیگر مدل‌های این ساز) سازهای زهی قدیمی مانند چنگ و تنبور هستند که استفاده از آنها بیشتر در تمدن‌های مصر باستان، سومری و بابل رواج داشت و تاریخچه‌شان بیش از 4000 سال قدمت دارد. این سازها کم کم توسط مسافران، بازرگانان و دریانوردان به سراسر جهان صادر شدند و به مرور زمان و در طول قرن‌ها تکامل یافتند.
برخی از متخصصان حوزه موسیقی معتقدند که گیتار توسط اسپانیایی‌ها و بعد از آشنایی آنها با چارتار که یک ساز ایرانی چهار سیم است اختراع شده است. در آن زمان گیتار در اسپانیا به کیتارا شهرت داشت. در دوران رنسانس، ویهولای اسپانیایی در دربار محبوب شد. این ساز یک ساز زهی با کوک عود (متاثر از عود عربی) و بدنه‌ای شبیه به گیتار بود. در آن زمان گیتار لاتینا که منشا ساخت آن همان کیتارا معروف بود توسط مردم عادی نواخته می‌شد. بعدها سیم پنجمی به گیتار لاتینا اضافه شد که آن را بسیار محبوب‌تر از ویهولا کرد. در قرن هجدهم، گیتارساز ایتالیایی، گائتانو ویناچیا، اولین گیتار شش سیمه را در ناپل ایتالیا ساخت و در قرن نوزدهم، نوازنده اسپانیایی آنتونیو د تورس، اولین گیتار کلاسیک مدرن را طراحی کرد. در آن زمان و همگام با محبوبیت سبک فلامنکو، نیاز به گیتارهای بلندتر احساس شد و همین نیاز سبب شد که خانواده رامیرز گیتار فلامنکو فعلی را بر اساس طرح اصلی گیتار کلاسیک تورس طراحی کردند. بنابراین آنچه که امروزه ما آن را به عنوان گیتار کلاسیک اسپانیایی می‌شناسیم کاملا متفاوت از گیتار فلامنکو است.

اصطلاح گیتار اسپانولا یا گیتار اسپانیایی را می‌توان هم برای اشاره به گیتارهای فلامنکو و هم برای نامیدن گیتارهای کلاسیک اسپانیایی استفاده کرد. اگرچه ممکن است در نگاه اول به نظر برسد که تفاوتی بین گیتار فلامنکو و گیتار کلاسیک اسپانیایی وجود ندارد؛ اما آنها در واقع دو ساز متفاوتی از نظر شیوه ساخت و نوع صدایی که تولید می‌کنند هستند.

هزینه کلاس فلامنکو

معمولا در اکثر آموزشگاه‌های موسیقی، شهریه کلاس گیتار فلامنکو مانند هزینه کلاس گیتار تابعی از عوامل مختلف است. به عنوان مثال، از آنجایی که دستمزد اساتید بستگی به میزان تجربه و سابقه‌شان دارد؛ هزینه دوره‌ها و کلاس گیتار فلامنکو وابسته به این است که کدام استاد را برای یادگیری انتخاب کنید. ما در آکادمی رایمند تمام تلاش‌مان این است که با وجود تورم، نرخ‌های منصافانه‌ای را برای خدمات خود تعیین کرده تا تمام هنرجویان با هر سطح درآمدی بتوانند در کلاس مورد علاقه خود شرکت کنند. سیاست کلی ما در تعیین شهریه‌ها، توجه همزمان به کیفیت آموزشی و قیمت مناسب است. بنابراین اگر به دنبال کلاس گیتار فلامنکو باکیفیت و ارزان قیمت هستید و می‌خواهید نوازندگی این ساز را زیر نظر بهترین اساتید تهران آغاز کنید؛ کافیست با شماره‌های درج شده در بالای همین صفحه تماس گرفته و سوالات خود در مورد موضوعاتی مانند هزینه کلاس گیتار فلامنکو، نحوه برگزاری این کلاس‌ها و… را با همکاران بخش پاسخگویی تلفنی آکادمی رایمند در میان بگذارید.

دوره‌هـــای آموزش گیتار فلامنکو

MUSIC COURSES CLASSICAL.

دوره گیتار فلامنکو

وکتور انواع ساز ویالن

پلن اول کلاس گیتار فلامنکو

  • 10 جلسه خصوصی
  • 2.5 ماهه
  • 30 دقیقه

پلن دوم کلاس گیتار فلامنکو

  • 4 جلسه خصوصی
  • 1 ماهه
  • 30 دقیقه

پلن سوم کلاس گیتار فلامنکو

  • آنلاین
  • 2.5 ماهه
  • 30 دقیقه
داده ای یافت نشد

دپارتمان اساتید

DEPARTMENT

TEACHERS

این موســــسه با ایجاد فضــــــایی منطبـــــق بر معیارهــــــــا و استانداردهای آموزشـی جهت آموزش تمامی سبک ها، متدها و رشته های مختلف موسیقی، و با بهره گیری از اســــــــاتید تحصیل کرده و دارای درجـــات عالی دانشگاهی در رشته موسیقی، که در حوزه های مختلف از جمله آموزش، اجرا، تالیف و نشر کتاب و آثار موسیقی فعــــــالیت دارنداین موســــسه بـــــا ایجاد فضایی منطبـــــق بر معیارها و استانداردهای آموزشـی جهت آموزش تمامی سبک ها است.
این موســــسه با ایجاد فضــــــایی منطبـــــق بر معیارهــــــــا و استانداردهای آموزشـی جهت آموزش تمامی سبک ها، متدها و رشته های مختلف موسیقی، و با بهره گیری از اســــــــاتید تحصیل کرده و دارای درجـــات عالی دانشگاهی در رشته موسیقی، که در حوزه های مختلف از جمله آموزش، اجرا، تالیف و نشر کتاب و آثار موسیقی فعــــــالیت دارنداین موســــسه بـــــا ایجاد فضایی منطبـــــق بر معیارها و استانداردهای آموزشـی جهت آموزش تمامی سبک ها است.

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *